Kada kosulys – draugas?

Vaiko kosulys peršalusVaikas atrodo pavargęs, jam šalta, kosėja, – kuri mama nepažįsta šių elementarių negalavimų. Belieka susitaikyti su mintimi, kad mažylis ir vėl peršalo. Kosulys – dažniausias šios ligos palydovas, bet jis nėra blogas simptomas, nes padeda vaikui greičiau pasveikti. Mat kosint iš bronchų drauge su gleivėmis pašalinami svetimkūniai, mikrobai ir virusai.

Antra vertus, kosulys atsiranda užpuolus daugybei rimtesnių už paprastą peršalimą ligų, nuo jo vaikas gali vemti, prikimti, prastai miegoti. Taigi ką daryti – malšinti šį negalavimą ar pasitelkti į pagalbą?

Kosulys gali tapti pavojingas

Peršalus, kosulys dažniausiai byloja apie ūmią kvėpavimo takų infekciją, kurią sukelia virusai. Uždegimas gali pažeisti viršutinius kvėpavimo takus (nosį, nosiaryklę, ryklę) ir apatinius kvėpavimo takus (gerklas, trachėją, bronchus, plaučius).

Į kvėpavimo takus patekusi infekcija sukelia ūmų jų gleivinės uždegimą, todėl išsiskiria daug gleivių ir atsiranda kosulys, kurio paskirtis – išvalyti kvėpavimo takus. Kvėpavimo takų gleivinės uždegimas slopina bronchų funkciją, o po to – ir plaučių. Sergantis vaikas negauna užtektinai deguonies, dėl to sutrinka daugelis medžiagų apykaitos procesų, nusilpsta kvėpavimo takų apsauginės funkcijos. Todėl negydomas ar netinkamai gydomas uždegimas gali užsitęsti ir pasidaryti lėtinis.

Kosulio kilmę galime atpažinti iš jo pobūdžio. Sausas, garsus ir lojamas kosulys atsiranda dėl gerklų ar trachėjos uždegimo, mėšlungiškas dažnas kosulys su trūkinėjančiu triukšmingu iškvėpimu, sukeliantis vėmimą, būdingas kokliušui. Švokščiamo kvėpavimo lydimas kosulys – bronchinės astmos požymis.

Kosulys gali būti dvejopas: produktyvus (drėgnas), kurio metu vaikas atkosėja skreplius ir neproduktyvus – sausas kosulys. Paprastai iš pradžių kosulys būna sausas, o jį įveikti be galo sunku nepasitelkus preparatų, padedančių jį paversti drėgnu, kuris išvaro lauk į vidų patekusią infekciją. Vaiko, ypač pirmaisiais gyvenimo metais, kosulys paprastai būna sausas ne dėl to, kad nesusidaro gleivės. Priežastis ta, kad jos klampesnės, o bronchų raumenys silpnai dirba ir gleivės neslysta. Taigi vaikas skreplių neatkosėja, nors jų ir yra.

Kada vaikui reikia skubios medikų pagalbos?

Jeigu pastebėjote, kad vaiko kosulys nepanašus į paprastą peršalimo kosulį, nesigydykite patys. Skubiai kreiptis medicininės pagalbos būtina šiais atvejais:

  • staiga atsirado nuolatinis kosulys,
  • jei kosulys švokščiamas ir toks garsus, kad girdite iš toli,
  • kai kosulio priepuoliai vaiką kamuoja naktimis,
  • skrepliuose pasirodo kraujo priemaišos,
  • vaikas atkosėja žalsvos spalvos gleivių,
  • drauge su ūmia kvėpavimo takų infekcija prasidėjęs kosulys tęsiasi ilgiau kaip 3 savaites.

Visada skubiai kvieskite gydytoją susirgusiam kūdikiui iki vienerių metų, sunkia lėtine liga sergančiam vaikui. Taip pat – jeigu temperatūra aukštesnė kaip 38 laipsniai arba vaiką kamuoja dusulys.

Sušvelninti peršalimo kosulį padeda augalai

Gydant ligą, kurios vienas iš simptomų – kosulys, geriausia vadovautis gydytojo rekomendacijomis. Pradėti reikia nedelsiant – tik atsiradus pirmiesiems ligos požymiams. Gydymas turi būti kompleksinis, kurio tikslas ne tik slopinti ligos požymius, bet ir stiprinti organizmo apsaugines funkcijas.

Pagrindinis ūmaus kvėpavimo takų uždegimo sukeltą vaikų kosulį palengvinantis būdas – suskystinti gleives ir greičiau jas pašalinti. Atsikosėti padedančių preparatų vaistinėse netrūksta, taigi, didžiausias galvosūkis – kurį rinktis. Gausu vaistų, kuriuos vartojant galima greitai atsikratyti peršalimo sukeltų nemalonių kvėpavimo takų infekcijų simptomų. Siūlomi sintetiniai, pusiau sintetiniai ir natūralūs preparatai. Gydytojai pataria neskubėti vaiko gydyti sintetiniais vaistais, – natūralių preparatų privalumas, kad juos vaiko organizmas lengvai įsisavina ir labai retai atsiranda alergija. Tokie preparatai daug saugesni. Vienintelis trūkumas, kad jais gydytis gali tekti ilgiau. Bet užtat apsaugosime vaiką nuo papildomos cheminių medžiagų, kurių jis neišvengiamai gauna su maistu, vandeniu ir net oru, dozės. Be to, net ir paprastas peršalimas dažnai neapsiriboja kosuliu. Prisideda ir kiti negalavimai: sloga, gerklės skausmas, pakilusi temperatūra, taigi vaikui prireikia dar daugiau vaistų. Jie nebūtinai visi turi būti cheminiai.

Dar vienas augalinių preparatų privalumas – universalus poveikis. Jie ne tik skatina atsikosėti, bet ir padeda organizmui kovoti su virusais ir bakterijomis. Dauguma vaistinių augalų turi fitoncidų – lakiųjų organinių medžiagų, kurios naikina bakterijas, grybelius ir virusus. Išskirdami šias medžiagas į aplinką, augalai saugosi nuo kenkėjų. Be to, augaliniai preparatai dažnai gaminami sirupo pavidalo, todėl patinka vaikams.

Užpuolus vaiką peršalimo kosuliui, gydytojai pataria gelbėtis augaliniais produktais. Tinka juodųjų ridikėlių sultys su medumi, gysločių sultys, anyžių vaisių ir čiobrelių ekstraktai, tokiomis savybėmis pasižymi ir vaistinės svilarožės, saldymedžiai, gebenės.

Gebenių lapų preparatai

Gydytojai pastebi, kad atsikosėti vaikui ypač gerai padeda gebenių lapų preparatai. Gebenės preparatų efektyvumas įrodytas moksliniais tyrimais. Mat šiuose augaluose yra medžiagų, kurios skystina bronchų gleives, gausina jų susidarymą, stimuliuoja bronchų susitraukimus bei skatina atsikosėti.

Gebenių lapuose gausu vitaminų A ir E, mineralinių medžiagų, pektinų, organinių rūgščių ir dervų. Medicinai vertingiausios gebenių lapų medžiagos – jodas ir saponinai. Daug saponinų turintys augalai vartojami kvėpavimo, šlapimo, odos ligoms gydyti. Būtent dėl jų gebenės turi antibakterinių savybių ir jose esančios medžiagos stabdo grybelių dauginimąsi, o jie sukelia vaikui įvairias ligas.

Ligoniuko režimas

Vaikas neturėtų dūkti, bet visiškai apriboti judėjimo nereikia. Jeigu vaikas nori žaisti, pažaiskite drauge ramesnius žaidimus. Tik tai neturėtų būti bėgiojimas arba šuoliukai. Sergantį kūdikį dažniau palaikykite ant rankų, švelniai patapšnodama nugarytę.

Tinkamiausias švelnus maistas. Neverskite atsisakančio valgyti vaiko, verčiau pasiūlykite jam lengvo, bet kaloringo maisto: želė, kisieliaus, šilto pieno kokteilio, vaisių tyrelės. Nesibaiminkite, jeigu pirmąsias 2-3 dienas vaikas valgys mažiau negu įprastai. Tik skysčių jam reikia būtinai daug, nes jie padeda greičiau pašalinti toksinus, suskystėti ir ištekėti gleivėms. Ruoškite vaiko mėgstamus gėrimus ir pasiūlykite jam gerti iš spalvingo puodelio arba žaidžiant, pavyzdžiui, per šiaudelį.

Greičiau suskystinti gleives padeda drėgnas oras vaiko kambaryje. Geriausia įsigyti specialų oro drėkinimo prietaisą. Kai įjungtas šildymas, ant radiatoriaus galite pakabinti šlapią rankšluostį arba paklodę.

Taigi produktyvusis – drėgnas peršalimo kosulys padeda vaikui greičiau pasveikti, nes išvaro ligą. Todėl efektyviai kosulį gydome ne jį slopindami, o skatindami (kai kosulys jau virto drėgnu). Tai pagerina bronchų darbą, suskystėjusios gleivės lengviau teka, išsinešdamos laukan ir infekciją, vis mažiau dirginama bronchų gleivinė, taigi kosulys silpnėja.

Parengė sveikos gyvensenos edukologė Ieva Grabauskienė

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook